کم شنوایی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که معمولا برای سالمندان پیش می آید.

طبق آمارهای جهانی معمولا یک نفر از هر سه نفر در افراد بالای شصت سال و همچنین نیمی از افراد بالای هشتاد و پنج سال به نوعی دچار کم شنوایی می شوند.

چرا در کهنسالی شنوایی ام را از دست می دهم؟

بعضی افراد با بالا رفتن سن شنوایی شان را زا دست می دهند، این حالت پیرگوشی نامیده می شود.پیر گوشی معمولا در اثر از بین رفتن سلول های موئی حلزون شنوایی به وقوع می پیوندد که به آن پیر گوشی حسی گفته می شود اما برخی اوقات هم پیرگوشی در اثر آتروفی شدن (تحلیل رفتن) رشته های عصب شنوایی به وجود می آید که به آن پیرگوشی عصبی گفته می شود. لیکن در هر دو صورت، درمان قطعی برای این عارضه (پیرگوشی) وجود ندارد.

افرادی که دچار پیرگوشی هستند باید حتما در اسرع وقت از سمعک مناسب (تحت نظر شنوائی شناس) استفاده نمایند. معمولا افرادی که دچار پیرگوشی حسی هستند در استفاده از سمعک موفق تر از آنهایی هستند که پیرگوشی عصبی دارند افرادی که دچار پیرگوشی عصبی باشند اغلب علاوه بر استفاده از سمعک باید از لبخوانی نیز استفاده نمایند

سمعک چیست؟

سمعک وسیله ی الکترونیکی پیچیده و کوچکی است که معمولا درون یا پشت گوش قرار می گیرد. زمانی که از سمعک استفاده می کنید در ابتدا کیفیت اصوات ببه نظر شما تغییر می کند، اصوات ممکن است بم تر یا زیر تر شده باشند، یا ممکن است در اوایل بعضی صداهای محیطی که تا کنون به دلیل کم شنوایی آنها را نمی شنیدید (مثل صدای فش فش کولر، صدای شرشر شیر آب و …) را بشنوید و برایتان عجیب باشد، ممکن است بعضی صداها (مانند خش خش روزنامه، برخورد اجسامی مثل قاشق و چنگال به یکدیگر و …) برایتان ناخوشایند باشد. اما همه ی این ها طبیعی است و با گذشت زمان و با گوش دادن به دستورات شنوایی شناس و رعایت آن دستورات می توانید به زودی بر آن مشکلات غلبه کنید، در واقع برای استفاده مفید از سمعک باید یک دوره تطبیق پذیری را پشت سر بگذارید، در طول این دوره شاید لازم باشد چندید بار برای تنظیمات مجدد سمعک مراجعه کنید و یا حتی گاهی لازم است چند نوع سمعک را برای شما امتحان کنیم تا نوع مناسب شما (یا تنظیم مناسب شما) تامین شود.

البته این دوره تطبیق پذیری برای هر نوع پروتزی در بدن به کار گرفته می شود لازم و ضروری است، مثلا حتی وقتی که به دلیل ضعف بینایی مجبور هستید از عینک استفاده کنید نیز این دوره تطبیق پذیری را باید طی کنید. به عنوان مثال افراد در اولین روزهای استفاده از عینک دچار سردرد یا سرگیجه و … می شوند یا در اولین روزهایی که بیماران از عینک استفاده می کنند گاهی اوقات به هنگام نگاه کردن به زمین ممکن است زمین را گود یا برآمده ببیند و مانند این ها، اما با استفاده مداوم از عینک کم کم چشم هایشان به عینک عادت می کند و آن گاه دید آن ها عادی خواهد شد. لذا باید برای استفاده مناسب از سمعک هم مانند عینک، باید چنین دوره ی زمانی را طی کنید. لازم به ذکر است که دوره تطبیق پذیری سمعک از عینک بیشتر ا و سخت تر است و باید آن را تحمل کنید، ولی مطمئن باشید پس از گذراندن این دوره لذت شنوایی خوب را به دست خواهید آورد.

چه کنیم تا گوش هایمان زودتر به سمعک عادت کنند؟

مسلما هر چه سمعک شما پیشرفته تر و مجهز تر باشد، این دوره ی تطبیق پذیری کوتاه تر شده و کیفیت صدای بهتری را دریافت خواهید نمود.همچنین مطمئن باشید استفاده از سمعک به صورت دو گوشی برای شما واجب است. استفاده دو گوشی از سمعک باعث می شود تا مغز شما پردازش کامل تری را بروی صداهای دریافت شده اعمال کند و این امر باعث می شود تا هم کیفیت صدا برای شما بهتر شود و هم این دوره ی تطبیق پذیری شما کوتاه تر شود.لیکن در بعضی افراد (دارای کم شنوایی عصبی) با وجود استفاده از سمعک، ولی باز هم لازم است تا اغلب اوقات به صورت و لب های گوینده نیز توجه کنند (لب خوانی کنند) تا جملات وی را به درستی درک کنند، معمولا افرادی که پیرگوشی از نوع عصبی دارند این گونه اند.به علاوه لازم است بدانید که شنیدن صدای تلویزیون، رادیو، ضبط صوت و مانند این ها ( که اصطلاحا صداهای غیر زنده نامیده می شود) برای افراد کم شنوا ( و به خصوص آن هایی که دچار پیرگوشی اند) سخت تر بوده و به دوره تطبیق پذیری بیشتری نیاز دارد

عجله نکنید بالاخره مغز شما به شنیدن این گونه صداها با سمعک عادت خواهد کرد.